رئیس کل بیمه مرکزی: خرید الحاقیه بیمه شخص ثالث برای همیشه منتفی می‌شود - انتقاد از رد دفاتر بیمه توسط سازمان مالیاتی

خبرگزاری تسنیم: رئیس کل بیمه مرکزی از منتفی شدن خرید الحاقیه بیمه شخص ثالث با تصویب لایحه اصلاح این قانون در مجلس شورای اسلامی خبر داد.

رئیس کل بیمه مرکزی در ادامه از ابلاغ بخشنامه‌ای به صنعت بیمه در مورد محفوظ بودن تخفیف 70 درصدی بیمه شخص ثالث برای فروشنده خبر داد و گفت ....

امین در خصوص رد دفاتر شرکت‌های بیمه توسط سازمان امور مالیاتی عنوان کرد: این موضوع هنوز انعکاسی در شرکت‌های بیمه نداشته است ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمد ابراهیم امین امروز در نشستی خبری به‌مناسبت چهل و چهارمین سالگرد تأسیس بیمه مرکزی در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر "آیا موضوع اصلاح بیمه‌نامه شخص ثالث براساس سوابق راننده منتفی شده است؟" اظهار داشت: لایحه اصلاح بیمه شخص ثالث در کمیسیون اقتصادی طی سال گذشته و دو ماه ابتدایی امسال بررسی و نهایی شده است و نمایندگان عضو این کمیسیون به همه دغدغه‌های ما در این قانون پاسخ مثبت داده‌اند. بیش از 90 درصد خواسته‌های صنعت بیمه در این لایحه لحاظ شده است.
رئیس کل بیمه مرکزی ایران با بیان اینکه براساس تصمیم کمیسیون اقتصادی که نهایی و به صحن علنی مجلس تقدیم خواهد شد، ریسک براساس ویژگی‌های راننده ارزیابی خواهد شد، گفت: براساس اصلاح دیگری که در این لایحه انجام شده در صورت افزایش دیه که به‌صورت سالانه انجام خواهد شد دیگر نیازی نیست مردم الحاقیه خریداری کنند.

وی ادامه داد: همچنین بر این اساس تا زمانی که مهلت قرارداد دارنده بیمه شخص ثالث به اتمام نرسیده است بیمه براساس دیه لحاظ خواهد شد به این ترتیب که هرگونه افزایش بیمه و مازاد مبلغ به‌عهده صندوق تأمین خسارات بدنی خواهد بود. بر این اساس سهم صندوق از 5 درصد به 7 الی 8 درصد افزایش خواهد یافت.

امین گفت: سازوکار دیگری در لایحه بیمه شخص ثالث در مجلس در نظر گرفته شده است مبنی بر آنکه همه اطلاعات مربوط به حوادث رانندگی در سامانه‌ای متمرکز می‌شود و همه دست اندر کاران مربوطه از جمله بیمه مرکزی، پلیس، صندوق تأمین خسارت بدنی، شرکت‌های بیمه، دادگاه‌ها و غیره به سامانه مرتبط خواهند بود و با تمرکز و تجمیع اطلاعات از تقلب و تخلف و پرداخت خسارات غیرواقعی جلوگیری می‌شود و همچنین امکان استفاده از داده‌های ارزیابی ریسک فراهم خواهد شد.

*تخفیف 70درصدی شخص ثالث فروشنده محفوظ است

رئیس کل بیمه مرکزی در ادامه از ابلاغ بخشنامه‌ای به صنعت بیمه در مورد محفوظ بودن تخفیف 70 درصدی بیمه شخص ثالث برای فروشنده خبر داد و گفت: امتیازاتی که به یک فرد در بیمه شخص ثالث تعلق می‌گیرد امتیاز تخفیف ناشی از عدم خسارت است که اگر در زمان اعتبار بیمه‌نامه، خودرو فروخته شود برای راننده محفوظ باقی خواهد ماند.

وی ادامه داد: تخفیف عدم خسارت حداکثر تا 70 درصد است که اگر کسی از این امتیاز برخوردار باشد در زمان فروش اتومبیل این امتیاز برای آن محفوظ خواهد ماند و به خریدار منتقل نخواهد شد.

امین در مورد ذخیره گیری در صنعت بیمه کشور، گفت: ذخیره پشتوانه مالی شرکت‌های بیمه است و در سالهای متوالی اخذ و انباشته شده است و اگر بخواهیم به‌یک‌باره آن را حذف کنیم بخش عمده‌ای از دارایی‌های بیمه آزاد می‌شود و در بخش حقوق صاحبان سهام می‌نشیند و ممکن است در مجامع به‌عنوان سود بین سهامداران تقسیم شود و با این کار میلیاردها تومان از منابع و سرمایه‌های صنعت بیمه از این صنعت خارج خواهد شد. بنابراین تا این موضوع تعیین تکلیف نشود همچنان اجرایی خواهد شد، در حال حاضر 5 درصد حق بیمه به‌عنوان ذخیره شرکت‌های بیمه لحاظ می‌شود.

 * انتقاد از رد دفاتر بیمه توسط سازمان مالیاتی

امین در خصوص رد دفاتر شرکت‌های بیمه توسط سازمان امور مالیاتی عنوان کرد: این موضوع هنوز انعکاسی در شرکت‌های بیمه نداشته است، این درحالی است که اکثر بیمه‌ها در بازار سرمایه حضور دارند و دفاتر آنها باتوجه به اینکه سهامی عام هستند به تأیید حسابرسان می‌رسد، ضمن آنکه دفاتر قانونی شرکت‌های رسمی که براساس اساسنامه مصوب شورای عالی بورس و بیمه تأیید شده است توسط سازمان مالیاتی رد و به علی الرأس تبدیل شود، غیرقابل قبول و غیررایج است. اینکه دفاتر یکی دو شرکت بیمه توسط سازمان مالیاتی رد شده است شاید مربوط به مسئله‌ای خاص باشد.

  * تأسیس 3 شرکت بیمه با تأیید وزیر اقتصاد

رئیس کل بیمه مرکزی ایران با اعلام اینکه سه شرکت بیمه مجوز تأسیس خود را از شورای عالی بیمه دریافت کرده‌اند و باید سرمایه تعهد شده را واریز کنند، گفت: در عین حال این سرمایه باید براساس قانون پولشویی مورد ارزیابی قرار گیرد و پس از آن وزیر اقتصاد تأسیس آنها را تأیید کند، ولی هنوز این شرکت‌ها مراحل مذکور را طی نکرده‌اند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به این سؤال که چرا وعده وزیر اقتصاد مبنی بر حذف مالیات بر ارزش افزوده از صنعت بیمه عملیاتی نشده است، گفت: این یک بحث قانونی است و نیازمند تصویب مجلس است اما معافیت فعالیت‌های بیمه در لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده دیده شده و در مجلس در حال رسیدگی است. به نظر می‌رسد نمایندگان با این موضوع موافق باشند.

امین در مورد انتقال املاک و دارایی‌های بیمه توسعه به بیمه ایران نیز گفت: بیمه توسعه به‌دلیل عدم پاسخگویی به تعهدات و خودداری از پرداخت زیان خسارت دیدگان و ... با مشکلاتی مواجه شد که بر همین اساس بیمه مرکزی فعالیت بیمه توسعه را محدود کرد و فرصتی به این شرکت برای اصلاحات مالی، مدیریتی و ... داد تا دوباره مجوز صدور برقرار شود.

وی ادامه داد: اما مدیران این شرکت به‌جای اصلاح این امور و پاسخگویی به مردم وقت را به تعلل گذراندند و بر این اساس شورای عالی بیمه به‌منظور تعیین تکلیف اوضاع ناچار شد مجوز فعالیت بیمه توسعه را در شخص ثالث و عمر لغو کند و حقوق و تعهدات این دو رشته بیمه‌ای از بیمه توسعه به بیمه ایران منتقل شد.

امین گفت: با توجه به اینکه برای اولین بار این اتفاق در صنعت بیمه رخ داده بود پیاده سازی این تصمیم دشواری‌هایی داشت و نیازمند حکم قضائی بود بنابراین موضوع در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی مطرح شد و با توجه به حادبودن مسئله و شکایت‌هایی که صورت گرفته بود، قاضی ویژه‌ای برای رسیدگی به پرونده تعیین شد و با پیگیری قوه قضائیه اسناد و املاک این شرکت شناسایی و در اختیار بیمه ایران قرار گرفت.

وی ادامه داد: اما هریک از این دارایی‌ها و املاک دارای مشکلات حقوقی است که بر همین اساس بیمه ایران با همکاری قاضی پرونده موضوع انتقال اسناد را پیگیری می‌کند تا خسارات زیان دیدگان باقی‌مانده پرداخت شود.

امین با اعلام اینکه تا کنون به حدود 15هزار پرونده شکایت رسیدگی شده است که باید زیان‌های آنها نیز پرداخت شود، گفت: برآورد می‌شود تا پایان سال 95 به پرونده‌های خسارت تشکیل شده در سال های 90 و 91 رسیدگی شود. بر این اساس بیمه مرکزی بیش از 800میلیارد تومان به زیان دیدگان توسعه باید بپردازد و بیمه مرکزی مبلغی علی الحساب معادل 200میلیارد تومان به بیمه ایران پرداخت کرده است که با آن مبلغ 13هزار و 500 پرونده تعیین تکلیف شده است و 150 نفر از مقصران حوادث از زندان آزاد شده‌اند.

رئیس کل بیمه مرکزی ادامه داد: براساس مصوبه شورای عالی بیمه، بیمه ایران در مقابل انتقال املاک بیمه توسعه به این شرکت، خسارت زیان دیدگان را خواهد پرداخت و در عین حال بناست که دولت تمامی زیان‌هایی را که سهامداران این شرکت تحمیل کرده‌اند تقبل نماید، این درحالی است که سهامداران بیمه توسعه مدعی هستند املاک و دارایی‌های‌شان بیش از تعهدات است.

* آتیه سازان حافظ از وزارت کار تعاون و اموراجتماعی مجوز فعالیت دارد
وی همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص موسسات غیر مجاز و بیمه آتیه سازان حافظ گفت: شرکت بیمه غیر مجاز به معنای آن است که مجوز فعالیت ندارد اما بیمه آتیه سازان حافظ از وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی مجوز فعالیت دارد و یکی از زیر مجموعه های سازمان بیمه سلامت است و تحت عنوان کارگزاری بیمه سلامت فعالیت می کند . در صورتی که شرکت بیمه ای در قالب بیمه تجاری فعالیت کند باید از بیمه مرکزی مجوز فعالیت بگیرد و این سازمان در این حوزه فعالیت می کند.

* بازار بیمه انحصاری نیست اما رقابتی هم نیست

امین در پاسخ به پرسشی در خصوص بررسی شورای رقابت در بحث انحصار در صنعت بیمه گفت: بازار بیمه بازرگانی بازاری است که در آن 29 شرکت مجوز فعالیت دارند البته دو شرکت در بخش اتکایی و دو شرکت نیزپی اند ای فعال هستند در صورتی که آنها از لیست 29 شرکت خارج کنیم هم اکنون 25 شرکت در صنعت بیمه فعال هستند که با یکدیگر در بخش فروش بیمه نامه با یکدیگر رقابت می کنند .

رئیس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه، نرخ حق بیمه در صنعت بیمه برخلاف برخی از کالاها و خدمات امری تخصصی و شناخته شده است، گفت: بر اساس الگوی جهانی احتمال حادثه و ریسک وجود دارد و بر همین اساس شرکت های بیمه در نرخ فنی بیمه نامه حق رقابت ندارند و شرکت های تنها می توانند درمیزان فروش بیمه نامه ، سود مورد انتظار سهامداران و هزینه های بیمه گری با یکدیگر رقابت کنند.

وی با تاکید بر اینکه، رقابت و انحصار در بازار بیمه وجود دارد، خاطر نشان کرد: هر چند به لحاظ تعداد در صنعت بیمه رقابت وجود ارد و 25 شرکت برای جذب مشتری با خدمات پس از فروش ، ارزیابی خسارت رقابت می کنند و این امور برای مصرف کنندگان از اهمیت زیادی برخوردار است اما در حوزه صدور انحصار نداریم .

به گفته رییس کل بیمه مرکزی، هر چند در بازار بیمه انحصار وجود ندارد اما رقابتی هم نیست زیرا بخشی از صنعت بیمه را پورتفوی درمان وشخص ثالث تشکیل می دهد که این دو رشته تابع نرخ گذاری هستند.

* وضعیت توانگری شرکت های بیمه درخط قرمز نیست

امین در مورد نحوه تایید صلاحیت مدیران در صنعت بیمه کشور گفت: بیمه مرکزی در سه حوزه به طور مشخص برنامه ریزی کرده است که بر اساس آن یکی از وظایف بیمه مرکزی که همان نظارت است پیگیری می شود .

وی با تاکید بر اینکه، برای نظارت بر توانگری شرکت های بیمه شورای عالی بیمه مصوبه ای را داشته است ،اظهارداشت: بر همین اساس صورت های مالی شرکت های بیمه بررسی شده و نحوه ذخیره گیری در شرکت ها کنترل می شود .البته هم اکنون توانگری برخی از شرکت های بیمه کمتر از یک است اما وضعیت آنها در خط قرمز نیست و اقداماتی نیز برای بهبود توانگری این شرکت ها صورت گرفته است و شرکت ها باید در بخش افزایش سرمایه ، کنترل ریسک ها، محدودیت هایی که بیمه مرکزی در صدور بیمه نامه در نظر گرفته است که در صورتی که شرکت های بیمه از رهنمود های بیمه مرکزی پیروی نکنند به افکار عمومی اطلاع رسانی می شود.

وی با بیان اینکه، بیمه مرکزی نمی خواهد به بازار شوک وارد شود و یا شرکتی درمقابل اصلاح حساب ها مقاومت کند ،ادامه داد: در صورت مقاومت اسامی شرکت ها به بورس و فرابورس اعلام می شود تا آنها به عنوان نهاد ناظر مالی با شرکت ها برخورد کنند.

رئیس کل بیمه مرکزی از تصویب آیین نامه ای در شورای عالی بیمه در هفته گذشته و ابلاغ آن در زمینه احراز مشاغل کلیدی در صنعت بیمه و نحوه رسیدگی در تعیین صلاحیت ها خبر داد و گفت: در این آیین نامه مشاغل کلیدی و عملیاتی و مدارک تحصیلی و سوابق تجربی لازم در نظر گرفته شده است.پ

وی ادامه داد: احراز و انتخاب مدیران چه دولتی و چه غیر دولتی در مناطق آزاد و اصلی تحت نظارت و تایید بیمه مرکزی قرار گرفته و این در حالی است که بخش دولتی از تایید و احراز صلاحیت بیمه مرکزی معاف بود اما با این بخش نامه به صورت یکسان خواهد شد.

رئیس کل بیمه مرکزی در خصوص آیین نامه حمایت از حقوق بیمه گذاران نیز گفت: بر اساس این آیین نامه شرکت های بیمه موظف به پاسخ گویی هستند ضمن اینکه مصوبه شفافیت و گزارشگری مالی در شورایعالی بیمه نیز تصویب شده است.

امین با بیان اینکه، با اجرای آیین نامه های توانگری مالی، توانمندی مدیریتی، شفافیت و گزارشگری مالی به عموم و رسانه ها ، پاسخ گویی در مقابل مشتریان افزایش یافته است، تصریح کرد: 30 هزار شکایت دریافت شده و هم اکنون هیچ شکایتی بدون پاسخ نمانده است.

بانک مرکزی ناظر تراکنش ها شد / ارسال اطلاعات به سازمان مالیاتی

چهارشنبه, 25 دی 1398 بانک مرکزی موظف شد تا پایان شهریور سال آینده زیر ساخت مورد نیاز جهت نظارت بر کلیه تراکنش های بانکی را فراهم و اطلاعات را به صورت فصلی در اختیار سازمان مالیاتی قرار دهد.

اعلام جزئیات مالیات و عوارض خودرو برای سال ۹۹

IMAGE

یکشنبه, 15 دی 1398   رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور در نامه‌ای، مالیات و عوارض خودرو برای سال ۹۹ را تعیین کرد.

تمام درگاه‌های پرداخت الکترونیکی که به نام پذیرندگان دارای کارتخوان فعال خارج از کشور وجود داشته باشد، مسدود خواهد شد.

دوشنبه, 09 دی 1398 به گزارش اقتصادآنلاین، شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت (شاپرک) اعلام کرد در ادامه اقدامات نظارتی مرتبط باکارتخوان‌های خارج از کشور، از این پس نام و کد ملی دارندگان کارتخوان فعال در خارج از کشور در فهرست سیاه قرار می‌گیرد و تمامی درگاه‌های پرداخت الکترونیکی تعریف شده در ایران...

لایحه پیشنهادی اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم در مهر ۱۳۹۸

شنبه, 23 آذر 1398 در لایحه پیشنهادی اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم که در مهر ۱۳۹۸ از ناحیه سازمان امور مالیاتی تنظیم و ارایه شده است متن زیر به عنوان ماده ۱۲۹ قانون مالیات های مستقیم الحاق شده است و می شود گفت که جایگزین ماده ۱۰۱ فعلی خواهد شد ؛

مهمترین خبر امروز

یکشنبه, 17 آذر 1398 بی شک تقدیم لایحه بودجه سال  ۹۹ کل کشور به مجلس است

سقف معافیت مالیاتی حقوق‌بگیران در سال ۹۹

یکشنبه, 17 آذر 1398 سقف معافیت مالیاتی حقوق‌بگیران در سال ۹۹ ، ۳۶ میلیون تومان پیشنهاد شد

اغاز هفته حسابداری

IMAGE

دوشنبه, 11 آذر 1398 فدراسیون بین‌المللی حسابداران (آیفک) در سی‌امین سال تاسیس‌اش دوم تا هشتم دسامبر ۲۰۰۷ (یازدهم تا هفدهم آذر ۱۳۸۶) را به‌عنوان هفته جهانی حسابداری اعلام کرد

مراسم تودیع

شنبه, 09 آذر 1398 مراسم تودیع آقای علیزاده و معارفه آقای صالحی با حضور رییس کل سازمان امور مالیاتی، معاونان و مدیران کل در ساختمان آمفی تئاتر اداره کل مودیان برگزار شد ( امروز ۹ آذر ۱۳۹۸ ) 

اطلاعیه

سه شنبه, 14 آبان 1398 اطلاعیه مهلت ارسال فهرست معاملات مربوط به تابستان سال 1398

هلال احمر از پرداخت مالیات معاف شد

IMAGE

دوشنبه, 13 آبان 1398 نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب استفساریه‌ای مقرر کردند که هلال احمر از پرداخت مالیات بر بودجه دولتی اختصاص یافته شده به این سازمان معاف است.

یکی بخر دو تا ببر

شنبه, 11 آبان 1398 حراج ناموفق سازمان امور مالیاتی

پلمپ دفاتر قانونی جهت عملکرد ۱۳۹۹

چهارشنبه, 08 آبان 1398  آیا نسبت به پلمپ دفاتر قانونی جهت عملکرد ۱۳۹۹ / منتهی به ۲۹/ ۱۲/ ۹۹ اقدام نموده اید    باید بدانیم کلیه اشخاص حقوقی و همچنین اشخاص حقیقی که در گروه اول موضوع ماده ۲ آیین نامه اجرایی ماده ۹۵ ق.م.م قرار می گیرند مکلف به تهیه و پلمپ دفاتر قانونی موضوع قانون تجارت خواهند بود ....

آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه

دوشنبه, 15 مهر 1398 معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی با بیان این که مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده فصل تابستان تا( ۱۵ مهرماه) است، تاکید کرد که این مهلت قابل تمدید نیست.

ماژول جستجو در مطالب سایت